თბილისი აღმოსავლეთ ევროპის DNS ფორუმს მასპინძლობს
თბილისში 18-19 ნოემბერს აღმოსავლეთ ევროპის რეგიონალური DNS ფორუმი (EE DNS Forum 2020) ჩატარდება, რომელიც რეგიონის მასშტაბით ინტერნეტ დომენებისა და ციფრული ინფრასტრუქტურის განვითარების საკითხებს შეეხება. ყოველწლიური ფორუმი მინიჭებული სახელებისა და ნომრების ინტერნეტ-კორპორაციის (ICANN) ორგანიზებითა და „კავკასუს ონლაინის“ როგორც .GE საქართველოს კოდის ზედა დონის დომენის ადმინისტრატორის მხარდაჭერით იმართება.
DNS-ი არის ინტერნეტის ერთ-ერთი საბაზისო სისტემა, რომელიც ვებგვერდებთან კავშირს უზრუნველყოფს. სწორედ მის შესახებ ცნობიერების ამაღლებას ემსახურება თბილისში დაგეგმილი ფორუმი. არსებული ეპიდემიური ვითარების გათვალისწინებით ღონისძიება სრულად დისტანციური ფორმატით ჩატარდება.
ონლაინ-ფორუმს ICANN-ის სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე, მარტენ ბოტერმანი გახსნის. ფორუმს ასევე დაესწრებიან აღმოსავლეთ ევროპის ინტერნეტ და სატელეკომუნიკაციო კომპანიების ხელმძღვანელები და წარმომადგენლები სახელმწიფო სექტორის წარმომადგენლები, დაინტერესებული მხარეები და სპეციალისტები, რომლებიც გაუზიარებენ მონაწილეებს საერთაშორისო გამოცდილებას, ასევე ისაუბრებენ დომენური ინდუსტრიის უახლეს გამოწვევებსა და ტენდენციებზე.
ფორუმის მიზანი:
DNS ინდუსტრიისა და ზოგადად, ინტერნეტ სფეროში არსებული საკითხების გადაწყვეტის საუკეთესო გზების მოძიება. ადგილობრივი და საერთაშორისო გამოცდილების გაზიარება და უახლოესი წლების ტენდენციები. აქტუალური თემები, გამორჩეული მომხსენებლები და ყველაზე კრიტიკული შეკითხვების დასმის შესაძლებლობა.
წლევანდელი პროგრამა მოიცავს შემდეგ საკითხებს:
● რეგიონალური აქცენტი დომენური სახელების ინტერნაციონალიზაციაზე (IDN) და უნივერსალური (UA) მიღებაზე;
● იდენტიფიკატორი ტექნოლოგიის ქმედუნარიანობის მაჩვენებლები (ITHI) და ICANN DNS -ს ეკოსისტემის გაუმჯობესება;
● DNS– ის ექსპლუატაცია და უსაფრთხოების შესაძლებლობათა გაძლიერება;
● ბიზნესის წარმოების უწყვეტობა რეგისტრატორებისათვის. რეგიონული მიდგომა.
„კავკასუს ონლაინთან“ და ICANN-თან ერთად, ფორუმს ოქროს და ვერცხლის სპონსორებიც ჰყავს. ოქროს სპონსორია ქართული IT კომპანია GREENNET-ი, რომელიც კავკასიის რეგიონში ამერიკული IT და სატელეკომუნიკაციო კომპანია CISCO-ს პარტნიორია. ვერცხლის სპონსორი კი კომპანია OnCloud-ია, რომელიც მომხმარებლებს მაღალი ხარისხის ქლაუდ სერვისებსა და Tier სტანდარტის დატა ცენტრის მომსახურებასა და კიბერუსაფრთხოების სერვისებს სთავაზობს.

Eastern European DNS Forum (EE DNS Forum 2020) will be held in Tbilisi on November 18-19 to discuss the issues of internet domains and digital infrastructure development across the region. The annual forum is organized by the Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) and supported by Caucasus Online as the Registry of the .GE Georgia top-level domain.
DNS is one of the basic systems of the Internet that provides connection to websites. The forum scheduled in Tbilisi was aimed at raising awareness about it. Considering the current epidemic conditions, the event will be held in a fully remote format.
The online forum will be opened by the Chairman of the ICANN Supervisory Board, Maarten Bottermann. The forum will also be attended by heads and representatives of Eastern European internet and telecommunication companies, state sector representatives, interested parties and specialists who will share international experience with the participants and talk about the latest challenges and trends of the domain industry.
The goal of the forum:
Finding the best solutions for issues in the DNS industry and the Internet in general. Sharing of local and international experience and trends of the coming years. Relevant topics, distinguished speakers and the opportunity to ask the most critical questions.
This year's program includes the following topics:
● Regional emphasis on internationalization of domain names (IDN) and universal adoption (UA);
● Identifier Technology Performance Indicators (ITHI) and ICANN DNS ecosystem improvement;
● DNS operation and strengthening of security capabilities;
● Business continuity for registrants and regional approach.
Along with Caucasus Online and ICANN, the forum also has gold and silver sponsors. The gold sponsor is the Georgian IT company GREENNET - a partner of the American IT and telecommunications company CISCO in the Caucasus region. The silver sponsor is the company OnCloud that offers users high-quality cloud services, as well as the Tier standard data center and cyber security services.