საქართველოში აღმოსავლეთ ევროპის DNS ფორუმი გაიმართა
საქართველოში 18-19 ნოემბერს აღმოსავლეთ ევროპის რეგიონალური DNS ფორუმი (EE DNS Forum 2020) გაიმართა, რომელიც რეგიონის მასშტაბით ინტერნეტ დომენებისა და ციფრული ინფრასტრუქტურის განვითარების საკითხებს შეეხო. ყოველწლიური ფორუმი მინიჭებული სახელებისა და ნომრების ინტერნეტ-კორპორაციის (ICANN) ორგანიზებითა და „კავკასუს ონლაინის“ როგორც .GE საქართველოს კოდის ზედა დონის დომენის ადმინისტრატორის მხარდაჭერით შედგა.
DNS-ი არის ინტერნეტის ერთ-ერთი საბაზისო სისტემა, რომელიც ვებგვერდებთან კავშირს უზრუნველყოფს. სწორედ მის შესახებ ცნობიერების ამაღლებას ემსახურებოდა საქართველოში გამართული ფორუმი. არსებული ეპიდემიური ვითარების გათვალისწინებით ღონისძიება სრულად დისტანციური ფორმატით ჩატარდება.
ონლაინ-ფორუმი ICANN-ის სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარემ, მარტენ ბოტერმანმა გახსნა. მან ისაუბრა IDN-ისა უნივერსალური მიმღებლობის (UA) შესახებ, რომელიც შესაძლებელს ხდის, მომხმარებლებმა ინტერნეტში ვებგვერდების მისამართები მათ საკუთარ მშობლიურ ენაზე აკრიფონ. ბოტერმანის თქმით, ICANN-ი მის საერთაშორისო პარტნიორებთან ერთად მუშაობს, რათა ინტერნეტი გახდეს კიდევ უფრო მეტად ინკლუზიური სივრცე სხვადასხვა ენობრივი ჯგუფების წარმომადგნელებისთვის, ამისთვის კი IDN-სა და უნივერსალურ მიმღებლობას (UA) განსაკუთრებული მნიშვნელობა აქვთ.
“მისია, რომელსაც ICANN-ი ასრულებს ინტერნეტის ფუნქციონირებისთვის განსაკუთრებულად მნიშვნელვანია. შესაბამისად, ჩვენ საერთაშორისო პარტნიორებთან ერთად უნდა განვაგრძოთ მუშაობა, რათა დასახული სტრატეგიული გეგმების განხორციელება გახდეს შესაძლებელი,”- განაცხადა ICANN-ის სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარემ მარტენ ბოტერმანმა.
ფორუმზე “კავკასუს ონლაინის” დირექტორმა რევაზ კოპალაძემ ისაუბრა იმ ცვლილებებზე, რომლებიც დღეს ინტერნეტ-ეკოსისტემების განვითარებას განაპირობებენ - ონლაინვაჭრობის ზრდა, მომხმარებელთა განსხვავებული პრეფერენციები, შესაბამისად DNS სერვისის მიმწოდებლებს სჭირდებათ მოქნილი და ეფექტიანი გადაწყვეტილებების მიღება, რათა არსებულ გამოწვევებს უპასუხონ.
ფორუმში მონაწილეობა მიიღეს საქართველოს მთავრობის წარმომადგენლებმაც. ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს კავშირგამბულობის, საინფორმაციო და თანამედროვე ტექნოლოგიების დეპარტამენტის უფროსმა ეკა ყუბუსიძემ წარადგინა ქვეყნის ფართოზოლოვანი ინფრასტრუქტურის განვითარების 2025 წლის სტრატეგია, რომლის ფარგლებშიც საქართველოში მოქმედი საწარმოებისა და იურიდიული პირებისთვის ხელმისაწვდომი უნდა იყოს 1 გეგაბიტ/წამის სიჩქარის ინტერნეტი, ხოლო მოსახლეობას კი 100 მეგაბიტ/წამის სიჩქარის ინტერნეტთან წვდომის შესაძლებლობა უნდა ჰქონდეს.
ეკა ყუბუსიძის თქმით, ეს მთავრობის მიერ დასახული ამბიციური გეგმაა, რომლის მიღწევა დომენური სახელების დაცვის გარეშე შეუძლებელია.
„საქართველოს მთავრობისთვის ერთ-ერთ ძირითად პრიორიტეტს ციფრული ეკონომიკისა და ფართოზოლოვანი ინტერნეტ-ინფრასტრუქტურის განვითარების ხელშეწყობა წარმოადგენს“, - განაცხადა მან.
ფორუმს ასევე დაესწრნენ აღმოსავლეთ ევროპის ინტერნეტ და სატელეკომუნიკაციო კომპანიების წარმომადგენლები, დაინტერესებული მხარეები და სპეციალისტები, რომლებმაც ფორუმის მონაწილეებს საერთაშორისო გამოცდილება გაუზიარეს და ასევე ისაუბრეს დომენური ინდუსტრიის უახლეს გამოწვევებსა და ტენდენციებზე.
„კავკასუს ონლაინთან“ და ICANN-თან ერთად, ფორუმს ოქროს და ვერცხლის სპონსორებიც ჰყავდა. ოქროს სპონსორი იყო ქართული IT კომპანია GREENNET-ი, რომელიც კავკასიის რეგიონში ამერიკული IT და სატელეკომუნიკაციო კომპანია CISCO-ს პარტნიორია. ვერცხლის სპონსორი კი კომპანია OnCloud-ია, რომელიც მომხმარებლებს მაღალი ხარისხის ქლაუდ სერვისებსა და Tier სტანდარტის დატა ცენტრის მომსახურებასა და კიბერუსაფრთხოების სერვისებს სთავაზობს.

Eastern European DNS Forum (EE DNS Forum 2020) will be held in Tbilisi on November 18-19 to discuss the issues of internet domains and digital infrastructure development across the region. The annual forum is organized by the Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) and supported by Caucasus Online as the Registry of the .GE Georgia top-level domain.
DNS is one of the basic systems of the Internet that provides connection to websites. The forum scheduled in Tbilisi was aimed at raising awareness about it. Considering the current epidemic conditions, the event will be held in a fully remote format.
The online forum was opened by the Chairman of the ICANN Supervisory Board, Maarten Bottermann.
He spoke about IDN's Universal Acceptance (UA), which makes it possible for users to type web page addresses on the Internet in their native languages.
According to Bottermann, ICANN is working with its international partners to make the Internet an even more inclusive space for communities of different language groups, and IDN and Universal Acceptance (UA) are especially relevant for this.
"The mission that ICANN seeks to accomplish is extremely important for the functioning of the Internet. Therefore, we must continue working together with international partners to make the implementation of the set strategic goals possible," said ICANN Supervisory Board Chairman Maarten Boterman.
At the forum, Director of Caucasus Online Revaz Kopaladze spoke about the changes currently leading to the development of Internet ecosystems - the growth of online trade, different preferences of users, and that DNS service providers need to make flexible and effective solutions in order to respond to the existing challenges.
The representatives of the Georgian government also attended the forum. Eka Kubusidze, head of the Department of Communications, Information and Modern Technologies of the Ministry of Economy and Sustainable Development, presented the country's broadband infrastructure development strategy for 2025 that envisions availability of 1 gigabit/second internet to enterprises and legal entities operating in Georgia, and 100 megabit/second to the population.
According to Eka Kubusidze, this is an ambitious plan set by the government that cannot be achieved without the protection of domain names.
"One of the main priorities for the Georgian government is to promote the development of the digital economy and broadband Internet infrastructure," - she said.
The forum was also attended by representatives of Eastern European Internet and telecommunications companies, interested parties and specialists that shared international experience with the forum participants, and also talked about the latest challenges and trends of the domain industry.
Along with Caucasus Online and ICANN, the forum also has gold and silver sponsors. The gold sponsor is the Georgian IT company GREENNET - a partner of the American IT and telecommunications company CISCO in the Caucasus region. The silver sponsor is the company OnCloud that offers users high-quality cloud services, as well as the Tier standard data center and cyber security services.